מאמרים, על הקראטה

סנסאי מיאגי צ'וג'ון(מייסד הגוג'ו-ריו) אימץ את שם השיטה מתוך העקרון ה-3 שנלקח מ-8 העקרונות המסורתיים של הקמפו הסיני כפי שהם מתוארים בספר עקרונות הלחימה העתיק הנקרא "בובישי", ואלו הם:

1. הרוח והנפש הם אחד עם השמיים והארץ.
2. מחזוריותו המונוטונית של הגוף דומה למחזוריות השמש והירח.
3. הדרך של השאיפה והנשיפה הם דרך הרך והקשה.
4. עם הזמן דברים משתנים,עלינו להתאים עצמינו לשינויים אלא.
5. טכניקות טובות יופיעו רק כשיבוצעו ללא מחשבת תחילה.
6. הרגליים חייבות להתקדם ולשגת,להפגש ולהתנתק.
7. העיניים מודעות לשינוי הקל ביותר.
8. האוזניים מקשיבות היטב לכל כיוון.

שמונת העקרונות הללו הם הבסיס לכל אומנויות הלחימה ,ובדרכם אנו שואפים ללכת במהלך אימוננו בגוג'ו-ריו קראטה-דו. אימונים ברוח זו יעזרו לנו לפתח את האינסטינקטים והיכולות הבסיסיים ביותר שלנו כבני-אדם(שאת רובם הספקנו לישכח כתוצאה מהמודרניזציה בימינו).

לגוג'ו-ריו קראטה מספר רב של מאפיינים יחודיים,בניהם:
1. מתאמנים מתחילים חושבים לעיתים כי "GO"(קשה) מתקשר לטכניקות התקפה והגנה לינאריות שונות בשיטה,ואילו "JU"(רך) מתקשר לטכניקות המעגליות הרבות בשיטה.
התקפות בטכניקות GO הם התקפות קשות ומאסיביות,ואילו התקפות בטכניקות JU מורגשות כאילו הותקפנו בהצלפות שוט. ככל שהתלמיד מתקדם הוא לומד כי אנרגיות ועוצמת GO ו-JU ניתנות שניהן לביצוע בטכניקות לינאריות וגם בטכניקות מעגליות.
2. גוג'ו-ריו ידוע בסגנון הקרב בטווח קרוב שלו.
3. רוב האפליקציות בקאטות השונות מאופיינות ביציאה קצרה מקו ההתקפה המלווה בהגנה,ומייד התקדמות זריזה ליריב בליווי התקפה.
4. לוחמים בגוג'ו-ריו עושים שימוש רב במרפקים ובברכיים בטכניקות התקפה,וזאת כתוצאה מהתווך הקצר מהיריב,שלא כשיטות רבות אחרות בהם תווך המגע רחוק יותר.
5. טכניקות רבות של הטלות ובריחים(נעילות מפרקים) גם הם מסממני ההכר של גוג'ו ריו,רבות מטכניקות אלו מבוססות בצורה ישירה על הקאטות.
6. קאטות הנשימה של גוג'ו-ריו סאנשין קאטה וטנשו קאטה הם עוד מאפיין ייחודי לשיטה. C.W.Nicol שביקר דוג'ו של גוג'ו-ריו בטוקיו ב-1960 מצטט בספרו Moving Zen את התרשמותו: "זה היה עוצמתי ביותר, והתלמידים פיתחו גוף מוצק ומחושל כברזל תוך כדי אימוני נשימה יחודיים,ובדינמיקה של טכניקות מעבר משחרור מוחלט למתח מקסימלי נראו התלמידים כנמרים כעוסים,לוחשים ונוהמים בנשימה דרך האף ונשיפה מהפה,לרעגע נעים באיטיות ואז בהתפרצות עזה…" . (C.W. Nicol, copyright 1975, William and Morrow and Co.)
7. לא כל מתאמני גוג'ו-ריו נראים כנמרים אמנם,אך למעשה ישנם יכולות מדעיות מוכחות כתוצאה מאימוני קאטות הנשימה,כגון ירידה בלחץ הדם,עלייה בתפקוד מחזור הדם וירידת הלץ הנפשי.

בספרו The History of the Martial Arts סנסאי מוריו היגאונה מצטט נאום שנשא סנסאי צ'וג'ון מיאגי ב-1936 המתאר את המאפיינים והיתרונות היחודיים לגוג'ו-ריו,כולם אגב נכונים ואקטואלים עד עצם היום הזה:
1. אין צורך בשטח אימונים גדול ליישום הטכניקות השונות.
2. ניתן להתאמן בקבוצה,עם בן זוג או לבד.
3. ניתן בעת הצורך להתאמן לזמן קצר בלבד.
4. אין אפלייה בין גברים,נשים ,ילדים ומבוגרים. חזקים או חלשים כל אחד יכול להתאמן בטכניקות וקאטות שונות ולהתאים אותם להלך רוחו ולמצבו הגופני.
5. יש צורך רק במעט כסף כדי לזכות באימונים והדרכה. נעשה שימוש בציוד בסיסי ופשוט בלבד,ואם ציוד זה איננו בנמצא ניתן להתאמן ללא ציוד כלל.
6. אימוני קראטה עוזרים בפיתוח גוף חסון ובריא,הוכחה לכך ניתן לראות במתאמנים הוותיקים והמבוגרים השומרים על בריאותם ורוחם עד גיל מאוד מבוגר.
7. אימון הגוף והנפש בקראטה יביא להתפתחות של אופי ורוח חזקים ויציבים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *